Brzezie - jedna z dzielnic Raciborza, oddalona o około 5 kilometrów na wschód, dawniej wieś włączona w 1975 roku do miasta


Geografia

Brzezie leżało kiedyś tuż nad starym korytem Odry. W Brzeziu znajdują się stawy hodowlane oraz rozlewiska żwirowni, od strony czeskiej znajdują się lasy. Od strony dzielnicy Brzezie rozlewiska zmayka kanał odwadniający "Plinz", zapoczątkował on proces odwadniania doliny Odry, a powstał około 1860 roku.
Pomniki przyrody
sosna - o obwodzie 190 cm, znajdujący się przy ul. Kościuszki 236.
Nazwa dzielnicy
Od najdawniejszych czasów wioska nazywana jest Brzeza lub Brzesa. Nazwa pochodzi od brzegu lub od brzozy, względnie brzeziny.
Historia
W VIII wieku osada Brzezie służyła jako wioska służebna grodom w Raciborzu i Lubomi. Wieś wzmiankowana w 1223 roku. Średniowiecze do 1561 roku, to okres, w którym wieś była własnością rycerzy służących u książąt piastowskich. Otrzymywali oni wieś z prawem dziedziczenia za godną służbę. W 1223 roku wioska zapisana jako Breza, Bresa, została wymienione jako uposażenie kościoła Zbawiciela w Rybniku, który został wybudowany na potrzeby klasztoru Cystersek. Od 1725 roku wioska stała się własnością miasta, a została włączona do niego dopiero w 1975 roku.
Zabytki
Kościół parafafialny pw. św. Apostołów Mateusza i Macieja - budowany w latach 1904-1906, posiada barokowe wyposażenie z poprzedniego drewnianego kościoła, który pochodzi z XVII i XVIII wieku

  • Kapliczka - znajduje się na cmentarzu.
  • Kapliczka - znajduje się przy szosie, pochodzi z 1877 roku.
  • Pomnik ku czci powstańców śląskich i ofiar II wojny światowej.
  • Budynki mieszkalne:
    pierwszy znajdujący się przy ul. Rybnickiej 342 pochodzacy z pierwszej połowy XIX wieku, drugi znajdujący się przy ul. Rybnickiej 346 pochodzacy z około 1800 roku.
    Willa Widok - pochodząca z 1913 roku, eklektyczna, położona na południe od Brzezia, obecnie własność KWK "Anna" z Pszowa. Pomnik ku pamięci Josefa Eichendorffa - odsłonięty 7 maja 2006 roku na Widoku, w miejscu gdzie kiedyś stał pamiątkowy kamień. Tablica poświęcona ks. Józefowi Gawlinie - biskup polowemu wojsk polskich z ziemią z cmentarza Monte Casino



Grób Sługi Bożej S. Marii Dulcissimy Hofmann
Grób Heleny Hoffmann, Sługi Bożej jest usytuowany przy kościele pw. św. Apostołów Mateusza i Macieja. Była ona zakonnicą, przebywała przez dłuższy czas w klasztorze Zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej, dlatego też tutaj zmarła 18 maja 1936 r. Liczni pielgrzymi odwiedzają jej grób.

powrót


(c) by Michał Kobylak